Fitshaker Podcast
#86 Celeste Buckingham: „Prestala som sa snažiť ľuďom vyhovieť a naučila sa vychutnať si ničnerobenie.“

#86 Celeste Buckingham: „Prestala som sa snažiť ľuďom vyhovieť a naučila sa vychutnať si ničnerobenie.“

June 22, 2022

Celeste Buckingham je slovenská speváčka, ktorá je na scéne už vyše desať rokov. Jej korene siahajú do Iránu, Ameriky, ale aj Švajčiarska a ako hovorí s rodičmi by si mohli založiť sťahovaciu spoločnosť, lebo celý život cestujú a na jednom mieste dlho nezostanú. Posledné dva roky trávi na Madeire, kde si kúpila dom a spomalila. Cvičí, varí, chodí so psom na turistiku a baví ju spoznávať samú seba, lebo mala pocit, že pred sebou vždy utekala. Celeste je veľmi veselá a prekvapivo úprimná a to si najviac cení aj na vzťahoch. V rozhovore sa dozviete či je aktuálne v jej živote nejaký muž, ako sa stará o svoje telo aj dušu, ale aj to, kedy vyjde jej nový album, ako bude znieť a aké má plány do budúcna.

#85 Juraj Korec: „Rolfing mi vrátil moje telo, rozvinul jeho fyzickú, psychickú a emočnú kapacitu a vyliečil zranenia.”

#85 Juraj Korec: „Rolfing mi vrátil moje telo, rozvinul jeho fyzickú, psychickú a emočnú kapacitu a vyliečil zranenia.”

June 14, 2022

Mgr. art. Juraj Korec, ArtD. je absolventom VŠMU v Bratislave. Od ukončenia magisterského štúdia v odbore pedagogika moderného tanca pôsobil ako performer, choreograf a pedagóg v popredných európskych tanečných divadlách a získal mnohé medzinárodné ocenenia. Vďaka štúdiu metódy ROLFING® v nemeckom Mníchove sa v roku 2011 stal prvým certifikovaným rolferom™ na Slovensku. Intenzívna práca s vlastným telom v tanci a denné praktizovanie jogy v ňom prebudili záujem o pohybové terapie. Počas rokov skúseností v tanečnej profesii bol často nútený vyhľadať zdravotnú pomoc. To všetko boli impulzy, ktoré ho priviedli k štúdiu tohoto systému, ktorý vníma telo komplexne ako celok. V tejto epizóde sa dozviete ako môže rolfing pomôcť aj vám a prečo sa ho oplatí vyskúšať.

 

# 84 Eva Mamrillová: „Jin joga je skvelým doplnkom k dynamickým cvičeniam, prináša uvoľnenie a zahĺbenie sa do seba.“

# 84 Eva Mamrillová: „Jin joga je skvelým doplnkom k dynamickým cvičeniam, prináša uvoľnenie a zahĺbenie sa do seba.“

June 8, 2022

Jin joga je založená na taoistickom poňatí energie Jin a Jang, opačných a zároveň doplňujícich sa princípoch v prírode i živote. Jin je stabilný, nehybný a skrytý aspekt vecí; jang je naproti tomu meniaci sa, aktívny a pohyblivý. Z burácajúceho sveta jangu (dynamiky) v jin joge obraciame pozornosť dovnútra. Lekcia pozostáva z ásan, ktoré uvoľňujú napätie najmä v dolnej časti tela ako sú boky, panva, vnútorné stehná a bedrová časť chrbtice a zotrváva sa v nich aj päť minút. V pozícii je dôležité uvoľniť všetko napätie vo svaloch, uvoľniť myseľ a naladiť sa na svoj dych, ktorý prirodzene plynie. O histórii jin jogy, o jej pôsobení na meridiány, emócie, na naše telo aj myseľ sa dozviete v rozhovore s lektorkou mindful jin jogy, Evkou Mamrillovou.

 

#83 Anči Strike : ”Môžem robiť čo má baví, aj vďaka môjmu mužovi.”

#83 Anči Strike : ”Môžem robiť čo má baví, aj vďaka môjmu mužovi.”

May 31, 2022

V tejto epizóde sme si pokecali s tanečníčkou Anči Strike, ktorá má okrem iného, mnoho ďalších schopností "vo vrecku" - je napríklad aj textilná dizajnérka a laktačná poradkyňa.

Zatancovať si s ňou môžete sexy dance na opätkoch, ale aj ako mamina s bábätkom na materskej.

Anči pôsobí ako naplnená žena žijúca svoj zmysel, v tejto epizóde nám porozprávala podrobnejšie o svojej ceste.

Ostala dojatá pri rozprávaní o tom, že to čo robí, môže robiť aj vďaka jej nápomocnému a skvelému mužovi. Anči má 2 synov, no pôsobí ako mladé žieňa, ktoré má šmrnc. Ako to dokáže, prezradí v podcaste. 

#82 Jan Caha: „Najzásadnejšie je uvedomiť si, čo je pri cvičení a zdravom stravovaní môj hnací motor!”

#82 Jan Caha: „Najzásadnejšie je uvedomiť si, čo je pri cvičení a zdravom stravovaní môj hnací motor!”

May 24, 2022

Jan Caha už viac ako 15 rokov pôsobí vo fitness ako aktívny športovec, ale aj lektor a špecialista na športovú výživu a kondičný tréning. V odbore fitness tréningov je tiež vedeckým pracovníkom na doktorandskom štúdiu na Masarykovej univerzite a vedie vzdelávacie zariadenie Fitness Institut, ktoré založil v roku 2012. V rozhovore sa dozviete ako nazerá na aktuálny fitness svet a komunitu, v čom vníma jeho úskalia a ako vidí jeho ďalší vývoj, aby prinášal do života ľudí viac zdravého pohybu, stravovania, relevantných informácií a menej extrémov.

#81 Barbora Švidraňová: „Stretávam stále viac otvorených mužov, ktorí tak nedbajú na ego a testosterón.“

#81 Barbora Švidraňová: „Stretávam stále viac otvorených mužov, ktorí tak nedbajú na ego a testosterón.“

May 18, 2022

Barbora Švidraňová je speváčka v kapele Basie Frank a tiež známa divadelná a seriálová herečka. Je členkou Mestského divadla Žilina, kde ju aktuálne môžete vidieť v predstavení Anna Karenina. Okrem toho hrá v nitrianskom divadle a seriáli Oteckovia. V podcaste prezradí, aké situácie ju v živote priviedli k „zmúdreniu“, kedy pocítila silu ženy v sebe, či je pripravená na vzťah s mužom a akú má o partnerstve predstavu. Keďže sa rada venuje aj veciam medzi nebom a zemou, dozviete sa ako spiritualita ovplyvnila jej prácu, ale aj to ako sa dostala po pôrode späť do formy a naučila sa lepšie vnímať  a mať rada svoje telo.

#80 Veronika Kamenická: „PMS zažíva až 75% žien, ale nie je to normálne.“

#80 Veronika Kamenická: „PMS zažíva až 75% žien, ale nie je to normálne.“

May 11, 2022

Intímne poznať svoj cyklus znamená intímne poznať svoje telo a samú seba. Zladenie sa s cyklami nášho tela je kľúčom k odomknutiu a využitiu plného ženského potenciálu. Ženy prekvitajú práve vtedy, keď žijú v súlade s prirodzeným vnútorným rytmom tela. To že sme zvyknuté každý deň fungovať v tom istom režime a mať na seba rovnaké očakávania čo sa týka produktivity, kreativity, výkonu a častokrát tlačíme na pílu aj keď naše telo nemá kapacitu, býva častou príčinou PMS symptómov, hormonálnej nerovnováhy, nepravidelného a bolestivého cyklu či iných zdravotných komplikácií. Nielen o týchto témach, ale aj o strave a pohybe, ktorým si vieme podporiť jednotlivé fázy cyklu, tak aby sme sa cítili dobre fyzicky aj psychicky, sa dozviete v rozhovore s Veronikou Carr Kamenickou, holistickou poradkyňou zdravia a lektorkou jogy, ktorá sa venuje ženám a pomáha im k prinavráteniu hormonálnej rovnováhy.

#79 Ladislav Kužela: „Črevá rozhodnú aj o tom, či sa nám niekto páči alebo nie.“

#79 Ladislav Kužela: „Črevá rozhodnú aj o tom, či sa nám niekto páči alebo nie.“

May 4, 2022

Doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH je uznávaný gastroenterológ, autor mnohých odborných publikácií a vysokoškolský pedagóg. Najnovšie ste sa možno stretli s knihou Zdravie bez liekov. V rozhovore sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o črevnom mikróbome alebo mikrobiote. To, že sedemdesiat percent imunitného systému sa nachádza v črevách ste už asi počuli. Rovnako ako vetu láska ide cez žalúdok a zdravie cez črevo. Spoznajte orgán, ktorý sa dostáva do popredia pozornosti odborníkov a ktorý nás ovplyvňuje viac, než sme si donedávna dokázali predstaviť. Mikrobióm, teda spoločenstvo mikroorganizmov, ktoré si pestujeme v sebe, mnohí nazývajú aj svojím vnútorným tamagoči. Treba sa o neho neustále starať, odmenou však býva zdravie a celková pohoda. Črevný mozog totiž ovplyvňuje mnoho oblastí, ako napríklad imunitu, metabolizmus, výkonnosť či dokonca psychiku. Od stavu nášho črevného mikrobiómu záleží, či sa u nás prejavia niektoré závažné civilizačné a chronické choroby, obezita, alergie alebo intolerancie.

#78 Ingrid Rehorovská a Tina Penxová:„Zlé dýchanie u detí môže mať vplyv aj na nesprávny vývin čeľuste a zubov!”

#78 Ingrid Rehorovská a Tina Penxová:„Zlé dýchanie u detí môže mať vplyv aj na nesprávny vývin čeľuste a zubov!”

April 26, 2022

Dych je absolútny základ nášho života. Mnohí si to však uvedomíme až vtedy, keď sa nemôžeme nadýchnuť – z akýchkoľvek dôvodov.  V poslednom čase sa čoraz viac stretávame s problematikou „zlého dýchania“ u detí. Pokiaľ nie je u dieťaťa diagnostikovaná choroba obmedzujúca dýchanie, mnohokrát je to o zlozvykoch, alebo psychosomatického pôvodu, tzn. preberanie emócií, strachov, starostí od rodičov. Dieťa je veľmi citlivá bytosť a obrovská „špongia“, ktorá nasáva informácie, pocity, emócie, zážitky, čokoľvek okolo neho šuchne. Často v neprospech seba. Preto je dobré už v útlom detstve vnímať ako dýcha. V rozhovore vám odborníčka na zdravé dýchanie Tina Penxová a MuDr. Inga Rehorovská prezradia prečo by sme mali vnímať ako naše deti dýchajú a akým spôsobom, dychovými cvičeniami a hrami ich môžeme k správnemu dýchaniu viesť. Dozviete sa viac aj o rozdieloch medzi dýchaním nosom a ústami, o čeľustnej ortopédii, miofunkčnej terapii a aký veľký dopad môže mať nesprávny dych na vývin čeľuste a zubov.

 

#77 Bartek Dobrodej Krzewiński : „Divoké jedlé rastliny dnes ľudia nezbierajú, lebo ich väčšinou nepoznajú.“

#77 Bartek Dobrodej Krzewiński : „Divoké jedlé rastliny dnes ľudia nezbierajú, lebo ich väčšinou nepoznajú.“

April 19, 2022

Jar je ideálny čas na zbieranie divokých jedlých rastlín. Teraz sú totiž najmladšie, a teda aj najchutnejšie. Vedeli ste, že pri prechádzke po lúke je väčšina byliniek aj burín, ktorými je obsypaná jedlých? V tejto epizóde sa dozviete aj to, čo všetko sa dá v prírode zjesť, ktoré “buriny” sú najchutnejšie, ktoré stromy majú jedlé listy, kvety, plody či puky, ako zjesť v prírode žihľavu, aby ste sa nepopŕhlili, ako si urobiť divoký “zelený jačmeň”, “divoké”zelené smoothie, nátierky, nakladaný medvedí cesnak či palacinky z bazy? Prečo by sme mali konzumovať viac zeleného, ktoré rastliny sú jedovaté a ako sa najlepšie naučiť ich spoznávať ? Ing. Bartek Dobrodej Krzewiński je etnobotanik, milovník prírody, vyštudovaný lesník a ochranár prírody, lektor kurzov o divokých jedlých a liečivých rastlinách, ktorým sa venuje už od detstva. Už desať rokov robí prednášky a semináre a v lete mu vyjde kniha Divoké jedlé rastliny, v ktorej zosumarizoval svoje dlhoročné poznatky a skúsenosti z tejto oblasti.

Podbean App

Play this podcast on Podbean App